Türkiye' nin Alışveriş, Moda, Stil, Makyaj ve Saç Trendlerinin ilk adresi...

Minimum number of posts is 5 for running text.

2017’nin Trendi, En Çok Ses Getirecek 10 Lüks Otomobili

473 0
2017’nin Trendi, En Çok Ses Getirecek 10 Lüks Otomobili

Lüks otomobillerde sınırlar aşılmaya 2017’de de devam edecek. En hızlı, en güçlü ve en pahalı seri üretim otomobil ünvanları 2017’de de yenileneceğe benzerken bunlardan bazıları neden sizin de garajınızda olmasın.

Gelin o zaman 2017’nin lüks otomobil trendlerini şimdiden kimler belirleyecek biz göz atalım.

 

Bentley Bentayga

Bu daha önce olmamıştı. İngiliz asilzade Bentley, 97 yıllık üretim serüveninde ilk olarak bir SUV’ye şans veriyor. İsmi biraz garip olsa da Bentley Bentayga oldukça ciddi bir şekilde SUV pazarını sallamaya hazırlanıyor. Dünyanın en güçlü ve en hızlı seri üretim SUV modeli unvanını şimdilerde elinde bulundurmaya hazırlanan Bentayga’nın ilk siparişleri bugünlerde teslim edilmeye başlandı. Elinizi çabuk tutarsanız siz de bir tane edinebilirsiniz.

Karşı karşıya olduğumuz SUV, artık her sokak köşesinde gördüğümüz Range Rover versiyonlarından bir miktar daha pahalı olacak. Türkiye satış fiyatı 700 bin Euro’dan başlayan Bentley Bentayga ile olağanüstü lüksün nasıl bir deneyim olduğunu dışavurmak isteyenler aradıklarını bulacaklar.

Ön bölümde devasa Bentley ızgarası gururla yükseliyor. Sade ama heybetli ve de zamansız genel tasarımda muhteşem detaylar var. Örneğin ön far yıkama sistemi farların ortasındaki gövde rengi parçanın içinden çıkıyor. Alüminyum ön çamurluklar neredeyse olmayan tamponlara kadar geniş bir alanda tek parça olarak eşi benzeri olmayan bir işçilik ile gövdeye entegre ediliyor.

 

Dubai’nin 50 dereceyi aşan sıcaklıklarından Kutup Bölgesi’ndeki eksi 30 dereceleri zorlayan soğuklara kadar milyonlarca kilometre testi geçtikten sonra yollara çıkan Bentayga, çocuğunuzu okula bırakırken ya da VIP konuklarınızı ağırlarken hiçbir eksiklik yaratmamak üzere yaratıldı.

608 HP gücündeki ve 900 Nm’lik torkuyla Bentayga, markanın diğer modellerinden aşina olduğumuz W12 benzinli motorunu ön bölümünde gururla taşıyor. Statik konumdan 100 km/s’ye 4.1 saniyede çıkabilen bu 2.5 tonluk dev 301 km/s maksimum hıza kadar da aralıksız gidebiliyor. Yakın zamanda bir de V8 dizelinin tanıtıldığını ve 1000 km’lik menzil sunabildiğini de hatırlatmakta yarar var.

 

Mercedes AMG GT Roadster

Eğer bazı topmodellerin yeterince güzel olmadığı düşüncesine kapılıyor ama zaman geçtikçe daha da alımlı olduklarını fark ediyorsanız, o zaman Mercedes AMG GT Roadster sizin otomobiliniz. Sert tavanlı AMG GT ilk tanıtıldığında muhteşem oranları barındırsa da otomobil tutkunları bu muhteşem GT’nin üstü açık bir versiyonunu da hayal ettiler. Ve hayaller gerçek oldu! Üstelik iki farklı versiyon ile: AMG GT Roadster ve AMG GT C Roadster.

 

Standart versiyon 462 HP güce sahipken “C” uzantılı kardeş 557 HP’ye sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlayan “daha güçlü” kardeşin nefesi 316 km/s’ye kadar esmeye devam ediyor. Bu ikilinin 3 farklı renkte tercih edilebilen kumaş tavanları yaklaşık 11 saniye içinde katlanabiliyor. Üstelik 50 km/s’lik hıza kadar bu operasyon gerçekleşebiliyor. Mercedes, kaportada 11, iç mekanda da 10 farklı renk alternatifi sunuyor.

 

Bu bir Mercedes ve her türlü konfor mevcut. 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzıman günlük koşullarda son derece medeni bir şekilde aracın hareket etmesini sağlarken, gaz pedalına tam basıldığında ya da “Sport” modu seçildiğinde 4.0 litrelik V8’in yarattığı fırtına tam anlamıyla esmeye başlıyor. Eğer içeri giren rüzgardan rahatsız olursanız, ısıtmalı koltukları devreye sokabilirsiniz. Bu da yetmiyor ise, ensenize sıcak hava üfleyen “Air Scarf”ı kullanın. Kulaklarınızın pasını atacak Burmester müzik sistemiyse türünün en iyi örneklerinden. Sabit tavanlı Mercedes AMG GT’nin fiyatı Türkiye’de 1 milyon TL’nin üzerinde olunca Roadster’ın da kolaylıkla 1 milyon TL bariyerini aşacağını-hele ki son ÖTV zamlarıyla-söylemek için kahin olmaya gerek yok!

 

Range Rover Evoque Convertible

Üstü açık arazi aracı denememiş bir fikir değil ancak bunu hiç kimse daha önce Range Rover kadar tarz içinde yapamamıştı. İşin gerçeği; ilk arazi aracı olan Jeep’in de sabit bir tavanı yoktu. Ama o da bu denli lüks değildi. Tasarımında Victoria Beckham’ın da imzası olan Range Rover Evoque, 3 kapılı coupe ve 5 kapılı versiyonlarının ardından tam da trendsetter özelliğini kaybediyordu ki, katlanabilen kumaş tavanlı bu versiyon ortaya çıktı ve efsane kaldığı yerden devam ediyor.

 

2016 yılında Türkiye’de satışa sunulan Range Rover Evoque Convertible’ın esas parlayacağı yıl 2017 olacak. 2.0 litrelik 4 silindirli muhteşem turbo dizel motor ve 9 kademeli otomatik şanzımanıyla bu 4 kişiye açık hava zevki yaşatan spor arazi otomobilinde akla hayale zor sığacak teknolojiler de mevcut. Örneğin dere, ırmak veya sel sularından geçerken kapı aynaları altındaki sensörleri kullanarak suyun derinliğini ölçen “Derinlik Algılama Sistemi” sayesinde hiçbir su birikintisinden korkmanıza gerek yok. Z şeklinde katlanan kumaş tavanın çalışması yaklaşık 18 saniye sürerken bu işlemi 48 km/s hıza kadar gerçekleştirebiliyorsunuz. HSE Dynamic donanım paketiyle ithal edilen Range Rover Evoque Convertible’ın fiyatı 115 bin Euro’dan başlıyor.

 

Porsche Panamera

İtiraf edelim ona karşı hep önyargılı olduk! Ancak ikinci nesil Porsche Panamera’nın reklam sloganında da dediği gibi “Cesaret her şeyi değiştirir”! Porsche fanatikleri için de durum böyle. Porsche Panamera ilk tanıtıldığı dönemde marka fanatikleri tarafından kabul görmekte zorlansa da zaman içerisinde yetenekleriyle kendini kabul ettirdi. O, hem harika bir makam otomobili hem de yeri geldiğinde tam da bir spor otomobilin olması gerektiği gibi davrandı.

 

Yeni Porsche Panamera’daysa tüm bunlar daha da geliştirildi. Artık sadece benzinli ya da dizeller haricinde bir de E-Hybrid versiyon var. 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 3.0 lt’nin altında gerçekleşebilen bu “melez” Porsche Panamera ile hayaller gerçekleşiyor. Ancak aracın başlangıç fiyatının 285 bin Euro seviyesinde olduğunu ve üst versiyonlarda bu fiyatın çok daha yukarı-hatta iki katına-taşınacağını hatırlatalım. 2017’nin en hit lüks otomobillerinden biri olacağı ise kesin.

 

Rolls-Royce Dawn

Otomobilde lüks kavramının tepesinde hep Rolls-Royce vardı, hep de Rolls-Royce kalacak! Dawn ise markanın en tepesindeki lüks model. 4 kişilik bu üstü açılabilen otomobilin 6.6 litrelik, çift turbolu V12 motoru 570 HP güç ve 780 Nm tork üretiyor. 0-100 km/h hızlanmasını 5.1 saniyede tamamlayan Rolls-Royce Dawn’un maksimum hızıysa 250 km/s’de sınırlandırılmış. 50 km/s hıza kadar 24 saniye içinde elektrikli olarak katlanabilen kumaş tavanın rengine karar verebiliyorsunuz.

 

Rolls-Royce’un “Kişiye Özel Ismarlama Programı” kapsamında 44 bin dış renkten birini seçmek ise başlı başına bir mesai isteyebilir. Rolls-Royce Dawn’ın Türkiye satış fiyatı yaklaşık 890 bin Euro’yu geçerken, Haziran 2016’da Türkiye lansmanına getirilen aracın fiyatı 997.650 Euro idi. Henüz kaç adet sipariş alabildiği belli değil ama bunlardan biri neden siz olmayasınız?

 

BMW 5 Serisi

Üst-orta segmentin en iddialı otomobil tamamen yenilendi ve yollara çıkmak için gün sayıyor. Bu listedeki lüks otomobiller arasında 2017’de yollarda en fazla örneğini göreceğimiz araç kuşkusuz BMW 5 Serisi olacak. Belli başlı modellerinde 0.22 Cd’lik hava sürtünme katsayısına indirgenen aerodinamik yapısıyla yeni BMW 5 Serisi, karakteristik tasarımını geliştirerek geleceğe yol almaya devam ediyor.

 

7 Serisi’nde ilk defa sunulan anahtar üzerinden aracı park edebilme donanımı BMW 5 Serisi’nde de mevcut. Yine 7 Serisi’nde olduğu gibi, merkezi gösterge tablosundaki belli komutları parmağınızı havada çevirerek ya da sağa sola yaparak yönetebiliyorsunuz. Örneğin müzik sesini ayarlamak için parmağınızı havada sağa-sola döndürdüğünüzde sistem bunu algılayarak emrinizi yerine getiriyor. BMW 5 Serisi’nin benzinli motor seçeneklerinde güç şimdilik 252 ile 340 HP arasında değişirken dizellerde ilk aşamada 190 ve 265 HP’lik iki versiyon sunulacak. İlerleyen zamanlarda; 2.0 lt/100 km yakıt tüketimi iddiasındaki 2.0 lt’lik benzinli motor ve şarj edilebilir hibrid sistemiyle 530e iPerformance, 462 HP’lik M550i XDrive ve henüz teknik özellikleri bir sır gibi saklanan M5 aileye eklenecek. Yeni 5 Serisi’nin başlangıç fiyatı tahminen 200 bin TL seviyesinde olacak.

 

Tesla Model 3

Elon Musk, elektrikli otomobili daha geniş kitlelere yaymaya kararlı. Tesla Model ailesinin yeni girişi anahtarı olan Model 3, 35 bin dolarlık Amerika satış fiyatıyla buna işaret ediyor. 2017’ye damgasını vuracak lüks otomobiller arasında Tesla Model 3 mutlaka olacak ancak bu otomobil sizde olacak mı orası büyük bir muamma. Çünkü lansmanından itibaren o kadar çok kişi bu otomobil için sipariş verdi ki, yarın bir tane satın almaya karar vermeniz halinde 2018’den önce elinize ulaşması pek de mümkün gözükmüyor.

 

Otomobil tarihinin en hızlı satılan elektrikli otomobili unvanını alan Tesla Model 3’ün üretimi 2017’nin ortasında başlıyor. Mevcut modellerdeki otonom sürüş, 4 tekerlekten çekiş ve dev dokunmatik ekran gibi özelliklerle donatılan Model 3, 6 saniyenin altında 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve 350 kilometrelik bir menzil sunuyor. 5 kişilik olan %100 elektrikli bu otomobil, Audi A4, BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi’ni hedefe alıyor.

 

Lexus LC 500

İtiraf etmek gerekir ki, konseptinden seri üretime geçen otomobiller arasında pek azı bu denli az değişmiştir. Lexus LC 500’de, coupe otomobiller arasında alışılageldiği üzere sadece benzinli motor yok. İsteyen bu otomobili hibrit versiyon ile de satın alabilecek.

 

Lexus’un imzası sayılan ön panjurun hemen arkasındaki güç ünitesi 5.0 litre 473 HP’lik bir V8. Muhteşem sesler çıkaran bu atmosferik makine 10 kademeli bir otomatik şanzıman üzerinden gücünü arka tekerleklere aktarıyor. Lexus LC 500h yani hibrit versiyonun 3.5 litrelik V6 motoru 295 HP barındırırken, elektrikli motor ekstra 59 HP’yi daha emrinize sunuyor. Lexus LC 500h’nin ortalama yakıt tüketiminin 100 km’de yaklaşık 7 litre olarak gerçekleşeceği iddia ediliyor. 0-100 km/s hızlanması yaklaşık 5 saniye olacak bir otomobil için oldukça iddialı olan bu değerler sayesinde Lexus, bir kez daha eşsiz mühendisliğini konuşturuyor.

 

LC 500’ün sadece tasarımı değil içi de çok etkileyici. 2+2 kişilik oturma yapısında yolcuları saran sadece koltuklar olmuyor. Sürücü ve ön yolcuyu belirgin biçimde birbirinden ayıran kokpit yüksek kalitede deri ile kaplı. Devir göstergesi, motorun hızına yetişebilmek adına dijital. Kapı içlerindeki nubuk kaplamanın üzerinde adeta havada duran metal kapı açma kollarıysa markanın tasarım diline uygun. 2017’nin en arzulanan lüks otomobillerinden biri olacağı ise kesin!

 

Volvo V90

Kabul edelim bu segmentte bir station sahibi olmayı düşünen çok kişi yoktur. Fakat söz konusu Volvo olunca işler biraz değişiyor. 2016’da tanıtılan S90’ın ardından Volvo, bu “sırt çantalı” modelinde dünyanın belki de en lüks seri üretim station modelini sunuyor. Türkiye fiyatları 300.000 TL’nin biraz üzerinden başlayacak olan Volvo V90’da sadece standart gövde tipiyle değil, R-Design adı verilen sportif seriye ve bir de Cross Country adındaki maceraperest versiyonlara da sahip olacak.

 

Volvo V90’ın bu listeye dahil olma sebebi, çok başarılı station modeller üreten Audi, BMW ve Mercedes gibi markalardan daha cesur ve kişiye özel seçenekler sunması. Biraz da çemberin dışında kalmak ancak hayatta durduğu yeri de çok iyi bildiğini ifade etmek isteyenlerdenseniz Volvo V90 sizin için… Dünyanın en güvenli otomobillerini üreten Volvo, V90’da da bu iddiasını pekiştiriyor. Otonom sürüş seçeneği sunan Volvo V90 ile ellerinizi direksiyondan kaldırıp seyahat edebiliyorsunuz. Rotanız üzerindeki canlıları algılamasının haricinde özellikle kaza ihtimalini arttıran büyük boyutlu hayvanları da özellikle size göstererek güvenlikte yeni bir dönem başlatıyor.

 

Volvo’nun Sensus adını verdiği dokunmatik ekran üzerinden araçla ilgili tüm yapılandırma ayarları gerçekleştirilebiliyor. 9.7 inçlik bu devasa ekran ayrıca internette gezinmek için de kullanılabiliyor. Özel bir kristalden üretilmiş start-stop butonu ya da  Bowers & Wilkins imzalı, türünün en iyi örneği müzik sistemi sayesinde Volvo V90, rafine zevklerin muhteşem korunaklı bir kozanın içinde sunuluyor. Bu station (Estate de deniliyor) ile sedan otomobillerin içinde kendini sıkışmış hissedenler çok rahat edecektir. Ayrıca aile ile çıkılan yolculuklarda da herkesin her eşyasına her zaman yer bulabileceksiniz. Volvo V90’ın bir diğer ilgi çekici yönü ise yeni nesil motor teknolojilerinin sunulması. V90 T8 Twin-Engine adındaki versiyonunda araç 410 HP toplam güce, sadece elektrikli olarak 50 km menzile ve yaklaşık 2.1 lt/100 km’lik yakıt tüketimine sahip. Şarj edilebilen bir hibrit olan bu versiyon, geleceğin geldiğini kanıtlıyor.

 

Aston Martin DB11

Yaklaşık 13 yılın ardından tamamen yeni bir Aston Martin olan DB11, Henrik Fisker’in muhteşem tasarımı DB9’un yerini alıyor. Marek Reichman önderliğinde son halini alan Aston Martin DB11’de markanın GT geleneği sürdürülüyor. 2017’de en fazla ses getirecek spor ve ayrıca lüks otomobillerden biri olacak çünkü onlarca yıldır baştan ayağa yeni olan ilk Aston Martin DB11 modeli .

 

Selefinden çok daha kıvrak hatlara sahip olan DB11, DB9’un iyi bir diyet, fitness destekli pilates uygulanmış bir versiyonu gibi yorumlanabilir. Daha kaslı ancak hantal olmayan bu yeni DB serisinde ön çamurluklardan geriye doğru uzanan hat, gelmiş geçmiş en dolgun omuz çizgisi üzerinden gergin arka bölüme (Kalçalara) uzanıyor. Gövde rengine kontrast oluşturan tavan sütunları havada asılıymış gibi duruyor. Bu da aracın alamet-i farikası. One-77 modeline benzeyen LED stoplar ise gövdenin içine oyulmuşcasına kuyruk bölümünün muhteşem detayını yaratıyorlar.

 

5.2 litrelik V12 motoru iki adet turbo ile desteklenen Aston Martin DB11, 608 HP gücünde ve 700 Nm gibi muhteşem bir tork değeri sunuyor. 3.9 saniyede statik konumdan 100 km/s hıza tırmanabilen Aston Martin DB11’de inanılması güç ama trafik ışıklarında durduğunuzda motoru kapatan start/stop sistemi bile mevcut. Dünyanın en iyi şanzımanlarından biri olarak kabul edilen ZF imzalı 8 kademeli otomatik şanzıman ise standart. Aston Martin DB11’in Avrupa satış fiyatı 200.000 Euro’nun üzerinde olacak. Türkiye içinse 1.000.000 TL’nin üzerine çıkmasına kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyoruz!

 

Kaynak : Birkan Demir Çalışkan

Leave A Reply

Your email address will not be published.